Матуранти од Ресен одржаа лекција за соживот

Автор:

Сакате соживот и младина без омраза? Дојдете во Ресен. Матурантите од средното училиште „Цар Самоил“ вчера продефилираа низ улиците во градот и на цела Македонија ѝ одржаа лекција за тоа што значи меѓуетничка сплотеност. Со бели маици и со мотото „Сите сме еднакви“ младите направија мирољубив матурантски марш. Љубопитните граѓани настанот го фотографираа и за […]

Прочитај »

Тинејџерски безомразен рап го импресионираше целиот свет

Автор:

На последната аудиција од шоуто „Британија има талент“, музичкото дуо „Bars & Melody“ изведоа перформанс кој ја занеме публиката и жирито. Тинејџерите Чарли, кој има 15 години и Лондри – 13, направија комбинација од рапување и пеење, и испратија порака да запре насилство, нешто кое го искусиле на сопствена кожа.

Прочитај »

Документарец: Аксу против Турција

Автор:

За патешествието на случајот од турските судови до Стразбур, и тенката линија меѓу говорот на омраза и слободата на изразување.

Прочитај »

Говорот на омраза го замени новинарскиот речник

Автор:

Текстот е објавен на он-лајн магазинот „ИНБОКС 7“ Автор: Жаклина Хаџи-Зафирова Во македонскиот медиумски простор буквално секојдневно фрчат обвинувања, се повикува на линч, или пак, јавно се посочува наводниот криминал во новинарските редови Во длабоко поларизирана атмосфера, медиумите годинава ги дочекаа разочарувачките оценки на американската организација „Фридом Хаус“ кои ја рангираа Македонија најдолу на листата […]

Прочитај »

Кампања за подобрување на меѓукултурното разбирање

Автор:

Под мотото „Различноста е во мода“, Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) започна кампања за унапредување на меѓукултурното разбирање во мултиетничките општини.

Прочитај »

Ѕвездата на „Барселона“ со вистински одговор на расистичките навреди

Автор:

Расистичките испади на спортските натпревари веќе подолго време претставуваат сериозен проблем за љубителите на спортот и за меѓународните спортски организации. Навредите врз основа на расна припадност најчесто доаѓаат од трибините, но, има и случаи кога противнички играчи се одговорни за таквите инциденти.

Прочитај »

Советот на Европа со нов водич за човековите права на интернет корисниците

Автор:

На 17ти април, Советот на Европа објави нов водич за човековите права на Интернет корисниците. Наменет е за земјите членки на Европската Унија кои имаат одговорност на сите граѓани кои се наоѓаат во нивна јурисдикција да им ги обезбедат човековите права и слободи, согласно Европската конценција за човекови права. Македонија и останатите земји кандидати кои […]

Прочитај »

Младите како жртви и поттикнувачи на говорот на омраза на интернет

Автор:

Непромисленоста на младите во нивниот обид за копија на светот на возрасните со сите свои негативности и позитивности може да биде многу голема. Во ова модерно доба, непромисленоста често не може само да остане како негативен спомен, туку останува да живее на Интернет, и сите оние големи вечни проблеми кои порано биле далеку од очите, […]

Прочитај »

Промотивни писма

Почитувани, доколку сакате да бидете во тек со соджини поврзани од овој тип, имате можност да ја оставите вашата e-пошта.