Навивачите и политичките партии најодговорни за растечкиот говор на омраза во спортот

Автор:

Високи 63% од граѓаните сметаат дека говорот на омраза во спортот се појавува многу често. Ваквата појава најмногу ја забележуваат највозрасните испитаници (68%), испитаниците на возраст од 30 до 49 години(69%), како и оние со високо образование (69%).

Прочитај »

Govornaomraza.mk – мапирање и следење на говорот на омраза во јавните простори и медиумите

Автор:

Хелсиншкиот Комитет денеска ја промовираше интернет страницата (http://www.govornaomraza.mk/ ). Цел на оваа платформа е граѓаните да станат активни чинители во борбата против говорот на омраза, кој е застапен во секоја сфера од општественото живеење. Со пополнувањето на едноставниот формулар, преку Android и iOS апликациите како и преку Твитер и хаштагот #prijaviomraza, и вие можете да […]

Прочитај »

Хуманитарна театарска претстава „Апел за…“

Автор:

Организацијата „People to People International Skopje Community Chapter“ во соработка со поранешни и сегашни членови на драмскиот креативен центар „С’клет“ од скопското средно училиште „Георги Димитров“, оваа сабота ја организираат хуманитарната претстава „Апел за…“. Претставата ќе биде изведена во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 15 часот, а цената на билетите изнесува 100 денари.

Прочитај »

Дел од партиите потпишаа Декларација за осуда на говорот на омраза

Автор:

Седум политички партии од власта и опозицијата, заедно со нивните кандидати за претстојните претседателски/парламентарни избори потпишаа Декларација со која  најостро го осудуваат говорот на омраза кон маргинализираните заедници. Претставниците се воздржуваат од говор на омраза и дискриминаторски говор кон жените, лезбејките, гејовите, бисексуалците и трансродовите лица во пред/изборниот период. Особен акцент ставен е на нивните […]

Прочитај »

ВИДЕО: Перформанс „мразачот“

Автор:

Сте се запрашале ли што би одговориле доколку некој ви зборува со омраза? Безомразната герила одлучи да ги испровоцира луѓето во центарот на Скопје да шират безомразни пораки. Се поставивме на улица Македонија и почнавме да „работиме“. Погледнете какви реакции улови нашата екипа.

Прочитај »

Татко и организирал напад со љубов на својата ќерка

Автор:

Пред две недели направивме поголем преглед на сајбер-малтретирањето во Македонија. Сајбер-малтретирањето е глобален проблем, со кој многу луѓе се соочуваат секој ден. Петнаесетгодишната Тејлор почнала да добива злонамерни анонимни пораки на Твитер, и тоа сериозно влијаело на нејзиното расположение и самодоверба. За среќа, татко и имал план како да помогне! Следниот ден, испратил порака до […]

Прочитај »

ВИДЕО: Познатите против говорот на омраза

Автор:

Познатите личности со пораки против употреба на говор на омраза.

Прочитај »

Награден конкурс за графички решенија за пораки против говорoт на омраза на Интернет

Автор:

Метаморфозис, фондација за Интернет и општество распишува конкурс за графички решенија (илустрации) со кои сликовито ќе се претстават формите против говор на омраза на Интернет, со цел да се маркираат како појави и да се укаже на штетата која тие ја причинуваат на целото општество, а во рамки на иницијативата против говор на омраза на […]

Прочитај »

ВИДЕО: Без омраза – до повеќе пријателства и љубов!

Автор:

Лесен е патот од омраза до љубов и нови пријателства, треба само да посакаш.

Прочитај »

Промотивни писма

Почитувани, доколку сакате да бидете во тек со соджини поврзани од овој тип, имате можност да ја оставите вашата e-пошта.