Караванот на „Безомразно“ го промовираше конкурсот за групни јавни перформанси

Автор:

Како да се пополни формулар за пријавување, како да се подготви предлог буџет и како да се сними демонстративно видео за да се аплицира на конкурсот „Со креативност и младински активизам против говорот на омраза“. Ова беа главните теми на интерактивните промоции што ги организираше тимот на веб-страницата „Безомразно.мк“ и Македонскиот институт за медиуми, во […]

Прочитај »

Граѓаните едногласни против говорот на омраза на верска основа, но тој и понатаму се зголемува

Автор:

Говорот на омраза кон припадниците на различните религиозни групи во земјата расте, а мнозинството испитаници во јавноста забележале изјави, кои се однесуваат на несогласување, омраза или агресија кон припадниците на различни религии во земјата. Според граѓаните, овој тип на говор на омраза е најчесто присутен на телевизија, во личната комуникација и на Интернет, во печатените […]

Прочитај »

Српските и албанските фудбалери на римски Лацио со фото-порака против омразата и насилството

Автор:

Фудбалерите од српската и албанската репрезентација кои играат во италијанскиот клуб Лацио со заедничка фотографија испратија јасна порака дека во спортот нема место за политика, национализам и омраза. На фотографијата, од лево на десно се фудбалерите Лорик Цана, Филип Ѓорѓевиќ, Етрит Бериша, Душан Баста и Томас Стракоша.

Прочитај »

Конкурс: „Со креативност и младински активизам против говорот на омраза”

Автор:

Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и веб страницата „Безомразно“ распишуваaт конкурс за прием на апликации кои илустрираат позитивна порака против говорот на омраза, преку групни јавни перформанси / флеш-моб. Конкурсот е отворен за сите формални и неформални граѓански организации и движења, активисти – поединци, како и за сите граѓани на Македонија на возраст до 30 […]

Прочитај »

Процесот на Жан Мари Ле Пен

Автор:

Писателот Матју Линдон во својот роман го нарече Жан Мари Ле Пен „вампир кој се храни од крвта на своите гласачи“, а неговата партија Национален фронт ја спореди со мафијашка организација. Судот во Париз, писателот и издавачот на книгата ги обврза да му платат на Ле Пен 5000 евра надомест на штета. Пресудата на францускиот […]

Прочитај »

Суптилен неонацистички говор на омраза на Интернет

Автор:

Социјалните мрежи во изминатиот период станаа омилен пат преку кој екстремните десничари повикуваат на насилство и говор на омраза. Тие најчесто користат прикриени пораки а младите ненамерно стануваат нивни помагачи. Видео од Јутјуб објавено на Фејсбук страницата на еден млад човек на прв поглед изгледа дека во позадина не крие ништо невообичаено. Тоа е така, […]

Прочитај »

Повик за учество на третата „Школа против говор на омраза“

Автор:

Младински работници, едукатори, студенти и активисти најдоцна до 10 септември може да се пријават за учество на третата „Школа против говор на омраза“, што ја организира Центарот за меѓукултурен дијалог во соработка со Мисијата на ОБСЕ и Француската амбасада.

Прочитај »

„Bookmarks“ – прирачник за справување со говорот на омраза на Интернет

Автор:

Советот на Европа во рамки на „Движењето против говорот на омраза“ објави прирачник посветен на справувањето со говорот на омраза на Интернет преку едукација за човековите права. „Bookmarks“ претставува корисна алатка за сите едукатори кои ги третираат прашањата поврзани со говорот на омразата на Интернет од перспектива на човековите права. Прирачникот е дизајниран за работа […]

Прочитај »

Видео документарец: „Тагблат“ против Австрија

Автор:

Како беа седнати на обвинителна клупа медиумите кои остро го критикуваа говорот на омраза и политиките на Партијата на слободата viagra in india во Австрија и нејзините челиници? Како се менуваше судската пракса во оваа земја под влијание на пресудите на Европскиот суд за човекови права во Стразбур? Документарецот зборува за голготата на неделникот „Тагблат“ […]

Прочитај »

Промотивни писма

Почитувани, доколку сакате да бидете во тек со соджини поврзани од овој тип, имате можност да ја оставите вашата e-пошта.