Новости

Младите тетовчани против навредливите графити и говорот на омраза

Автор:

Бројните графити со навредливи содржини претставуваат вистински предизвик за соживотот во Тетово. Исполнети со говор на омраза, најчесто на етничка основа, тие ја искривуваат вистинската смисла на графитите, како уметност и култура на живеење преку која младите на креативен начин ги изразуваат своите ставови и пораки.

Прочитај »

Како да го препознаеме говорот на омраза?

Автор:

Политичката критика на поединци во власта (со која се бара проширување на правата и слободите на граѓаните и поголема одговорност на власта) и самокритиката како припадник на една етничка заедница (со која се поттикнува критичкото мислење на приадниците на сопствената група на која некој и припаѓа), никако не може да бидат идентификувани како говор на […]

Прочитај »

Инбокс7: Говорот на омраза експлозив за 170 злосторства и инциденти во Македонија

Автор:

Говорот на омраза кој како отров за животот на луѓето едни со други и во Македонија предизвикувазагрижувачка состојба. За тоа сведочи најновиот извештај на Хелсиншкиот комитет за заштита на човековите права според кој во периодот од јануари до декември во 2013 година биле забележани 116 злосторства и инциденти од омраза, а од февруари до мај […]

Прочитај »

Институциите молчат за „омразата“, граѓаните оставени сами на себе

Автор:

Досегашни случаи покажале дека кога станува збор за говор на омраза, посебно искажан од луѓе блиски до власта, институциите не преземаат никакви мерки. До меѓународните институции на правдата тешко се доаѓа и тоа чини пари, но тие станаа единствениот излез за граѓаните, велат познавачите.

Прочитај »

Интернетот поцрвени од срам

Автор:

Текстот е објавен во дневниот весник „Нова Македонија“ Автор: Јасна Атанасова Дигитално насилство и говор на омраза во македонија Близу стотина Македонци годинава поднеле претставки до Дирекцијата за заштита на личните податоци за нарушување на честа и угледот и за изнесување невистини од страна на таканаречените хејтери (мразачи) во сајбер-просторот. Освен оваа категорија граѓани, според […]

Прочитај »

Матуранти од Ресен одржаа лекција за соживот

Автор:

Сакате соживот и младина без омраза? Дојдете во Ресен. Матурантите од средното училиште „Цар Самоил“ вчера продефилираа низ улиците во градот и на цела Македонија ѝ одржаа лекција за тоа што значи меѓуетничка сплотеност. Со бели маици и со мотото „Сите сме еднакви“ младите направија мирољубив матурантски марш. Љубопитните граѓани настанот го фотографираа и за […]

Прочитај »

Тинејџерски безомразен рап го импресионираше целиот свет

Автор:

На последната аудиција од шоуто „Британија има талент“, музичкото дуо „Bars & Melody“ изведоа перформанс кој ја занеме публиката и жирито. Тинејџерите Чарли, кој има 15 години и Лондри – 13, направија комбинација од рапување и пеење, и испратија порака да запре насилство, нешто кое го искусиле на сопствена кожа.

Прочитај »

Документарец: Аксу против Турција

Автор:

За патешествието на случајот од турските судови до Стразбур, и тенката линија меѓу говорот на омраза и слободата на изразување.

Прочитај »

Говорот на омраза го замени новинарскиот речник

Автор:

Текстот е објавен на он-лајн магазинот „ИНБОКС 7“ Автор: Жаклина Хаџи-Зафирова Во македонскиот медиумски простор буквално секојдневно фрчат обвинувања, се повикува на линч, или пак, јавно се посочува наводниот криминал во новинарските редови Во длабоко поларизирана атмосфера, медиумите годинава ги дочекаа разочарувачките оценки на американската организација „Фридом Хаус“ кои ја рангираа Македонија најдолу на листата […]

Прочитај »

Кампања за подобрување на меѓукултурното разбирање

Автор:

Под мотото „Различноста е во мода“, Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) започна кампања за унапредување на меѓукултурното разбирање во мултиетничките општини.

Прочитај »

Промотивни писма

Почитувани, доколку сакате да бидете во тек со соджини поврзани од овој тип, имате можност да ја оставите вашата e-пошта.