Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/mimwebs/public_html/bezomrazno.mk/wp-content/themes/bezomrazno/header.php on line 43

Новости

Суптилен неонацистички говор на омраза на Интернет

Автор:

Социјалните мрежи во изминатиот период станаа омилен пат преку кој екстремните десничари повикуваат на насилство и говор на омраза. Тие најчесто користат прикриени пораки а младите ненамерно стануваат нивни помагачи. Видео од Јутјуб објавено на Фејсбук страницата на еден млад човек на прв поглед изгледа дека во позадина не крие ништо невообичаено. Тоа е така, […]

Прочитај »

Повик за учество на третата „Школа против говор на омраза“

Автор:

Младински работници, едукатори, студенти и активисти најдоцна до 10 септември може да се пријават за учество на третата „Школа против говор на омраза“, што ја организира Центарот за меѓукултурен дијалог во соработка со Мисијата на ОБСЕ и Француската амбасада.

Прочитај »

„Bookmarks“ – прирачник за справување со говорот на омраза на Интернет

Автор:

Советот на Европа во рамки на „Движењето против говорот на омраза“ објави прирачник посветен на справувањето со говорот на омраза на Интернет преку едукација за човековите права. „Bookmarks“ претставува корисна алатка за сите едукатори кои ги третираат прашањата поврзани со говорот на омразата на Интернет од перспектива на човековите права. Прирачникот е дизајниран за работа […]

Прочитај »

Видео документарец: „Тагблат“ против Австрија

Автор:

Како беа седнати на обвинителна клупа медиумите кои остро го критикуваа говорот на омраза и политиките на Партијата на слободата viagra in india во Австрија и нејзините челиници? Како се менуваше судската пракса во оваа земја под влијание на пресудите на Европскиот суд за човекови права во Стразбур? Документарецот зборува за голготата на неделникот „Тагблат“ […]

Прочитај »

Социјалните мрежи и веб-страниците предничат во говорот на омраза кон сексуалните малцинства

Автор:

Припадниците на сексуалните малцинства во најголем дел редовно (43.9%) и често paris france christian singlesvirtual dating game for ipodsingles group huntsville1980 uk top 40 singlesdating harrisburg pawww.hanmaum.info peta datingnorthern lights web camswww.hanmaum.info veg news dating sites (46.3%) забележуваат говор на омраза насочен кон лицата со поинаква сексуална ориентација. Говорот на омраза кон сексуалните малцинства, според […]

Прочитај »

Хелсиншки комитет: 28 инциденти од омраза во последните 2 месеца

Автор:

Политичката и етничката припадност биле главен повод за 28-те инциденти од омраза, кои ги регистрираше Хелсиншкиот комитет во текот на месеците април и мај годинава.

Прочитај »

Ханс Третер, „Лудвиг Болцман“: Стриктни дефиниции нема, понекогаш е тешко да се определи што е говор на омраза, а што слобода на изразување

Автор:

Во документарецот на „Безомразно“ кој ќе го емитуваме набрзо а е посветен на австриското искуство со говорот на омраза и праксата на Судот за човекови права во Стразбур, Ханес Третер, директор на реномираниот Институтот за човекови права „Лудвиг Болцман“, зборува за тенката граница меѓу слободата на изразување и говорот на омраза. Стриктна дефиниција не постои, […]

Прочитај »

Во Белград заедничко гледање на натпреварите на БИХ и Хрватска

Автор:

За време на претстојното Светско фудбалско првенство, под слоганот „Навивај за комшиите!“, Младинската иницијатива за човекови права  (YIHR) во Белград организира заедничко гледање на натпреварите на репрезентациите на Хрватска и Босна и Херцеговина.

Прочитај »

Младите од регионот со песна против говорот на омраза

Автор:

„Stop Hate Speech“ е официјалната песна на програмата за едуцирање на младите во борбата против говорот на омраза -„Hate Fighters“. Програмата е дел од иницијативата на повеќе младински организации од регионот, кои со поддршка на Советот на Европа имаат цел да им помогнат на своите врсници полесно да го препознаат и да се справуваат со […]

Прочитај »

Промотивни писма

Почитувани, доколку сакате да бидете во тек со соджини поврзани од овој тип, имате можност да ја оставите вашата e-пошта.